Inwestorzy często nie są świadomi, jak ważnym elementem jest prawidłowa wentylacja budynku – rekuperacja, jakie są konsekwencje jej braku i jak bardzo bezradny i nieskuteczny jest tradycyjny sposób wentylowania pomieszczeń. Budując nowoczesny, szczelny dom, budujesz termos. Ciepłe trzyszybowe okna, gruba warstwa ocieplenia, energooszczędna płyta fundamentowa – wentylacja grawitacyjna w takich warunkach nie działa.

Rekuperacja inaczej wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła to proces odzyskania energii z zanieczyszczonego powietrza za pomocą rekuperatora. Dostarcza świeże zewnętrzne filtrowane powietrze usuwając powietrze zużyte o wysokiej zawartości CO2. Do takiej wymiany dochodzi przez cały rok i we wszystkich pomieszczeniach. Bez otwierania okien, bez strat energii, wszędzie. To ogromny komfort nie do uzyskania w domach z wentylacją grawitacyjną.

W okresie zimowym dzięki rekuperacji możemy także zaoszczędzić nawet 50% kosztów ogrzewania budynku?

Rekuperacja nie tylko umożliwia ogrzewanie świeżego powietrza nawiewanego do domu, ale także oczyszcza to powietrze z zanieczyszczeń i alergenów – co stanowi znaczną przewagę nad normalnym otwieraniem okien. Nie musimy się też martwić sąsiadami, którzy palą w piecach paliwem wątpliwej jakości i natury, gdyż filtry rekuperacji przepuszczą do naszego domu tylko czyste powietrze.